După cinci etape în care fie a pierdut, fie a scos doar câte un punct, a venit și prima victorie pentru handbaliștii de la SCM Politehnica.

Duelul a fost unul echilibrat în prima parte, cu timișorenii având un avantaj maxim de 3 goluri, în două situații, în minutele 23 si 28. În cele din urmă Focșaniul a revenit pe tabelă și a încheiat prima parte la două goluri în spatele Timișoarei, 13-11.

În partea a doua s-a mers în continuare cot la cot, până în minutu 52, când cele două formații erau la egalitate, 20-20. Cu un minut și jumătate rămas până la final căpitanul timișorean Fenici a punctat de două ori și a dus-o pe Poli la 2 goluri diferență. Alb-violeții s-au apărat bine și au încasat un singur gol, reușind să se impuncă cu 24-23.

Cel mai bun marcator timișorean a fost Sadoveac, autor a 7 goluri, iar celelalte reușite le-au aparținut lui Marjanovic – 5, Fenici – 4, Șomlea – 3, Milosevic – 2, Cîmpan – 2, Năstăsie – 1.

În runda viitoare, SCM Politehnica va juca în deplasare împotriva lui CSM Vaslui.

Articolul precedentRazie în apropierea Garii de Nord din Timișoara. Ce au descoperit polițiștii controlul făcut
Articolul următorFinal de tur pentru Timișoara Saracens. Rugbyștii bănățeni primesc vizita Tomitanilor Constanța