Baschetbaliștii de la SCM Timișoara rămân în luptă pentru o prezență în semifinalele Ligii Naționale de baschet, după o victorie clară, 96 – 78, în fața Craiovei.

Bănățenii și-au luat revanșa după partida pierdută în urmă cu două zile topt pe teren propriu. Primul sfert a a fost unul echilibrat, încheiat însă cu un avantaj de 5 puncte în favoarea gazdelor, ecart care a fost păstrat și la pauza mare. Repriza secundă a fost controlată în totalitate de bănățeni, care mai întâi și-au asigurat un ecart liniștitor de 13 puncte, după care s-au mulțumit să conserve rezultatul și în cele din urmă s-au impus cu 96-78.

Cel mai bun marcator al timișorenilor a fost Brandon Randolph, autor a 27 de puncte, completate cu 4 recuperări și 6 pase decisive.

După patru partide jucate în sferurile de finală ale Ligii Naționale, SCM Timișoara și SCM Craiova sunt la egalitate, 2-2. Partida decisivă este programată pentru luni, 6 mai, de la ora 18.

Articolul precedentAccident grav la ieșire din Timișoara. O tânără a ajuns la spital
Articolul următorNoi restricții de circulație la Timișoara. Un pod se închide complet de la începutul săptămânii