De zece ani a avut nevoie Timișul pentru a mai trimite o echipă în finala competiției knock-out din fotbalul feminin.

Aflată în al doilea an de când este prezentă pe prima scenă fotbalistică a țării, Fortuna Becicherecu Mic a ajuns în finala Cupei României după două meciuri în care nu a primit gol și a înscris nu mai puțin de 10. În sferturile de finală, Fortuna a trecut cu 8-0 de Heniu Prundu Bârgăului, iar în semifinale a învins campioana en-titre, Olimpia Cluj. Timișencele au în lot fotbaliste ce au în palmares Cupa României. Mihela Durlă a câștigat trofeul în urmă cu 10 ani, cu Ripensia Timisoara, în timp ce Alexandra Lunca a câștigat 5 asemenea Cupe, toate alături de Olimpia Cluj. Andra Vela, cea care este acum antrenor al formației timișene este și ea deținătoare a Cupei României. Ea făcea parte din lotul Ripensiei, care a învins Târgoviște cu 4-0, însă nu a evoluat în acea finală din pricina unei accidentări.

Prezența în finala Cupei României reprezintă pentru mine, pentru noi, toți cei de la Fortuna Becicherecu Mic, o mare onoare. Este în același timp cea mai bună performanță de până acum. Sincer, nu credeam că vom ajunge aici, nu mă așteptam. Suntem de doi ani doar în lumea bună a fotbalului feminin din România. În plus, să nu uităm că în vară am pornit la drum cu o mulțime de jucătoare noi. M-am temut de lipsa de omogenitate, dar am compensat printr-o muncă titanică. Drumul nu a fost ușor, mai ales că în semifinale am dat piept cu cea mai bună echipă din România, Olimpia Cluj. Suntem pregătiți pentru marea finală”, a declarat înainte de meci pentru frf.ro, Florin Pădurean, antrenorul principal al echipei Fortuna Becicherecu Mic.

De cealaltă parte, la fel ca formația bănățeană, Vasas Femina Odorheiu Secuiesc este la prima prezență în finala Cupei. Pentru a ajunge în ultimul act, gruparea harghiteană a trecut cu 4-0 de Navobi Iași, și cu 8-0, în sferturi, de Fairplay București. În semifinale Odorheiul a învins cu 4-1 pe Universitatea Galați.

În turul campionatului, cele două echipe au remizat la Becicherecu Mic, 1-1, în timp ce în retur Odorheiul s-a impus cu 4-1.

Finala Cupei României la fotbal feminin între Fortuna Becicherecu Mic și Vasas Femina Odorheiu Secuiesc este programată pentru vineri, de la ora 17, pe stadionul Trans SIL din Târgu Mureș. Duelul va fi condus la centru de Iuliana Demetrescu, ajutată la cele două tușe de Roxana Ivanov și Bianca Florea.

Sursa foto: ACS Fortuna Becicherecu Mic

Articolul precedentPerchezitii in Timisoara si in Caras- Severin, într-un dosar de trafic de droguri. 22 de persoane, audiate
Articolul următorÎnfrângere drastică pentru Fortuna Becicherecu Mic în finala Cupei României. Învinse de un antrenor care a bătut-o și pe Poli Timișoara