Duelul din Maramureș dintre Știința Baia Mare și Timișoara Saracens a fost unul pe măsura așteptărilor, cu mult echilibru între ultimele două campioane ale României.

La pauză gazdele conduceau cu 10-9, dupa un eseu transformat si o lovitură de pedeapsă. În prima repriză timișorenii au reușit puncteze doar din lovituri de pedeapsă, Samoa reușind să trimită de trei ori prin but.

Repriza a doua a început tot cu o lovitură de pedeapsă a Timișoarei, prin care bănățenii au preluat conducerea. Băimărenii au mai pus puncte pe tabelă după un eseu de penalizare, în timp ce Timișoara a răspuns cu o altă pedeapsă transformată de Samoa. Bănățenii au continuat să preseze, iar Vali Popârlan a culcat balonul în terenul gazdelor, Samoa a transformat, iar Saracens s-a impus în cele din urmă cu 22-17.

Astfel, Timișoara Saracens obține a doua victorie în grupele Cupei României, iar în runda viitoare primește vizita celor de la Tomitanii Constanța.

Articolul precedentZeci de oameni mobilizați pentru căutarea unei femei dispărute în Timiș. Surpriza polițiștilor