Incidente la Evaluarea Națională, în Timiș: un elev a fost eliminat, altul a ajuns la spital după ce i s-a făcut rău în timpul examenului

Incidente la Evaluarea Națională, în Timiș: un elev a fost eliminat, altul a ajuns la spital după ce i s-a făcut rău în timpul examenului
Proba de Matematică a fost cu peripeții pentru doi elevi: unul a fost prins cu telefonul mobil, altul a leșinat
Dacă la proba de Limba și Literatura Română, în județul Timiș, examenul a decurs fără incidente, proba de Matematică a fost cu peripeții pentru doi elevi. Unul dintre aceștia a fost prins cu telefonul mobil în timpul desfășurării probei și a fost eliminat, chiar dacă nu ezistă dovezi, până acum, că l-ar fi folosit ca sursă de inspirație. Un altul, din localitatea Mașloc, a ajuns la spital.
Elevul din Mașoc s-a aplecat peste foaia de examen și și-a sprijinit capul de bancă. Examinatorii l-au întrebat ce se întâmplă și deoarece acesta nu a reacționat, au chemat de urgență președintele comisiei de examen, dar și ambulanța. Copilul a fost transportat de urgență la spital, de către cei de la serciciul de ambulanță din localitate. În cazul lui nu s-a pus problema cererii subiectului de rezervă și, cel mai probabil, se va lua în considerare ceea ce a reușit să scrie până în momentul în care și-a pierdut cunoștința.
Medicii urmează să stabilească de ce a leșinat elevul în timpul examenului și dacă a fost o stare indusă de emoție, epuizare sau o afecțiune preexistentă.
Sursa: Realitatea de Timis
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

