Campioana României la rugby, Timișoara Saracens a fost învinsă cu 40-32 de Enisey STM Krasnoyarsk în meciul retur al barajului pentru accederea în grupele Challenge Cup.

Formația gazdă a început la fel ca la Timișoara și a deschis scorul încă din minutul 3, dintr-o lovitură de pedeapsă reușită de Gaisin. La doar două minute Samoa a reușit să aducă egalarea pentru timișoreni din tr-un procedeu similar. Rușii au continuat să joace mai bine și au reușit primul eseu prin Meskii, netransformat însă. Timișorenii au redus din handicap prin lovitura de pedeapsă a lui Samoa, pentru ca, la doar cateva minute Vlăduț Popa să reușească și primul eseu timișorean, transformat de Samoa, iar scorul a devenit 13-8 pentru Saracens. Rusii au mai punctat odata prin Gaisin dintr-o lovitura de pedeapsa, dar s-au ales si cu un galben pentru Krotov.Shennan a mai reusit un eseu pentru timișoreni, transformat de Samoa a dus diferența la 9 puncte. O neatentie pe final de repriză a făcut ca echipa gazdă să mai înscrie un eseu, iar la pauză scorul era 20-16 în favoarea Timișoarei.

Repriza secundă a început din nou prost pentru timișoreni, după ce Halalilo a primit direct cartonaș roșu pentru un placaj înalt. Două minute mai târziu a venit eseul lui Krotov și transformarea lui Gaisin, care a adus-o în avantaj păe Enisey. Iar Timișoara și-a arătat caracterul. În 14 jucători elevii lui Sosene Anesi au jucat superb și au reușit un eseu prin Tevita Manumua, dar Samoa a ratat transformarea. A urmat eseul lui Zaharia, transformat de această dată de Samoa, care a mărit diferența în favoarea Timișoarei. Finalul de meci a fost unul de coșmar pentru timișoreni, care au încasat două eseuri de la Temnov și Konuono. Gaisin a transformat cele două eseuri și a mai reușit o lovitură de pedeapsă, iar scorul a devenit 40-32. Timișoara a presat din greu pe final, cu toate că și Simionescu a vazut un cartonas galben. Saracens ar fi putut înscrie eseul izbăvitor, însă o margine pierdută a dus la fluierul final al arbitrului Amashukeli, care a consifințit calificarea în grupele Challenge Cup a lui Enisey STM Krasnoyarsk.

Pentru Timișoara Saracens urmează un alt meci în Superliga CEC Bank, pe teren propriu, împotriva celor de la Dinamo București, formație care în etapa a 11-a a campionatului a fost învinsă cu 27-25, acasă, de Tomitanii Constanța.

Articolul precedentO nouă clădire pentru Spitalul Județean din Timișoara. In cat timp va fi ridicata?
Articolul următorASU Poli câștigă derby-ul cu Ripensia, ACS Poli mai face un pas spre liga a treia