Adolescent de 16 ani, judecat pentru că a furat covrigi și ciocolată. Cum a acționat

Adolescent de 16 ani, judecat pentru că a furat covrigi și ciocolată. Cum a acționat
Tânărul este, la acest moment, închis într-un centru educativ
Un minor din Ocna Mureș va fi judecat pentru furt calificat, după ce a intrat într-o casă din oraș și a furat covrigi și ciocolată și suma de 100 de lei.
Recent, magistrații Judecătoriei Aiud au admis rechizitoriul procurorilor și au dispus trimiterea în judecată a minorului.
Tânărul este la acest moment închis într-un centru educativ.
În data de 9 octombrie 2023, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară.
Potrivit motivării instanței, ”pe 17.01.2023, în intervalul orar 18:00 – 19:00, pe timp de noapte, inculpatul minor, în vârstă de 16 ani la acea dată, a pătruns fără drept în imobilul persoanei vătămate din oraşul Ocna Mureş, pe uşa lăsată neasigurată, de unde a sustras suma de 100 lei, o cutie cu covrigi şi 3 cutii cu ciocolată, cauzând un prejudiciu total de 180 lei”.
Minorul va fi judecat pentru furt calificat. Momentan, nu a fost fixat un prim termen de judecată.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:26 - Fetiță de 12 ani, înjunghiată cu o șurubelniță pe stradă. Tatăl ei a fost și el lovit
- 20:19 - Anca Alexandrescu: „Doamna Kovesi încearcă să își facă loc în România, pentru că i se va termina mandatul și rămâne fără job”
- 17:06 - Cod galben de ploi și furtuni în mai multe regiuni ale țării
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News













