Actualitate· 1 min citire

Atenționare cod galben de inundații în bazinul Timișului

21 nov. 2019, 10:32
Actualizat: 21 nov. 2019, 10:32
Atenționare cod galben de inundații în bazinul Timișului

Atenționare cod galben de inundații în bazinul Timișului

Articol scris de Frant Cristian

O atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă joi după-amiaza, în bazine hidrografice din şase judeţe a fost emisă de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor

O atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă joi după-amiaza, în bazine hidrografice din şase judeţe a fost emisă de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).

Potrivit  prognozei hidrologilor, în intervalul 20 noiembrie, ora 22:00 – 21 noiembrie, ora 16:00, pe râurile din bazinele hidrografice Timiş – bazin superior amonte confluenţă Bistra, Bistra (judeţul Caraş-Severin), Cerna (judeţele Gorj şi Caraş-Severin) și altele se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi de niveluri cu depăşiri ale Cotelor de atenţie.

Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate