După valul de nemulțumiri din cauza invaziei țânțarilor, se reia dezinsecția la Timișoara

După valul de nemulțumiri din cauza invaziei țânțarilor, se reia dezinsecția la Timișoara
Mai precis, din 12 iulie, timp de trei săptămâni, în Timișoara se va stropi cu substanțe pentru combaterea țânțarilor.
După ce sute de timișoreni i-au semnalat primarului Nicolae Robu faptul că orice ieșire seara devine o corvoadă, din cauza roiurilor de țânțari, se iau primele măsuri concrete. Asta după ce primarul a dat mai întâi vina pe ploi, apoi pe cei din presă, care în loc să-i laude realizările și-au permis să semnaleze problema apariției roiurilor de țânțari.
Acum se reia dezinsecția, iar oamenii speră că va fi mai eficienă decât ultima rundă. Mai precis, din 12 iulie, timp de trei săptămâni, în Timișoara se va stropi cu substanțe pentru combaterea țânțarilor.
Potrivit unui comunicat al Primăriei, dezinsecția se va face cu substanțe care să distrugă țânțarii adulți și larvele.
Tratamentele aeriene se vor aplica dimineaţa, între orele 5.00 – 9.30 și seara, între 17.00 și 21.00.
Tratamentele terestre se vor face pe timpul nopții, atunci când circulaţia este redusă și insectele sunt active.
La începutul săptămânii, primarul Nicolae Robu a explicat că substanțele folosite pentru dezinsecție la finalul lunii iunie nu și-au făcut efectul din cauza ploilor.
Citește și:
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News










