MAE confirmă moartea unui ostatic cu dublă cetățenie, israeliană și română, în Fâșia Gaza

MAE confirmă moartea unui ostatic cu dublă cetățenie, israeliană și română, în Fâșia Gaza
Ambasada României la Tel Aviv menține contactul cu autoritățile israeliene
Ministerul Afacerilor Externe a transmis, sâmbătă, că autorităţile israeliene au informat cu privire la decesul unei persoane cu dublă cetăţenie, israeliană şi română, ostatic în Fâşia Gaza, potrivit Știrilor TVR.
"În continuarea precizărilor transmise de către Ministerul Afacerilor Externe în contextul situației de securitate din Statul Israel și Fâșia Gaza, precizăm că autoritățile israeliene au informat cu privire la decesul unei persoane cu dublă cetățenie, israeliană și română, ostatic în Fâșia Gaza" transmite sursa citată.
Ministerul Afacerilor Externe transmite condoleanțe familiei îndoliate.
În prezent, trei persoane cu dublă cetățenie, israeliană și română, se mai află ostatice în Fâșia Gaza, context în care Ministerul Afacerilor Externe reiterează necesitatea eliberării tuturor ostaticilor din Fâșia Gaza.
Ambasada României la Tel Aviv menține contactul cu autoritățile israeliene.
Citește și:
- 10:45 - Ninge în centrul țării. Drumarii intervin pe DN1
- 10:14 - Toți cei 5 marinari aflați pe remorcherul scufundat în zona Portului Midia, declarați morți
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
- 09:13 - Incendiu la Spitalul Bălăceanca. A fost activat Planul Roșu de intervenție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News











