S-a decis: spectacolul care va deschide programul Timişoarei Capitală Culturală Europeană

operă
Anul Timişoarei Capitală Culturală Europeană 2021 va fi deschis oficial cu un spectacol de operă. Este vorba despre o reprezentație în premieră mondială, opera „Traian în Dacia”. Partitura a fost scrisă de compozitorul italian Giuseppe Nicolini, iar manuscrisul ariei principale a fost cumpărat la o casă de licitaţii din SUA de muzicianul Enrico Cannata şi omul de afaceri italian Gianluca Testa, stabiliţi la Timişoara.Spectacolul va fi o coproducție între opera timișoreană, Asociaţia Griselini a comunităţii italiene din Timiş şi Asociaţia Timişoara CCE 2021.„Prin faptul că se va juca la începutul anului 2021, va constitui o piesă foarte importantă din seria evenimentelor de deschidere a anului 2021, care va avea loc, probabil, în perioada 23-24 ianuarie”, spune directorul Asociației Timișoara Capitală Culturală Europeană, Simona Neumann.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:05 - Dezvăluiri explozive din lumea interlopă. Metoda prin care Gigi Becali i-ar fi păcălit pe membrii clanului Cămătaru. ”Îmi dădea 10.000 de dolari mototoliți, vechi și falși”
- 21:07 - Alertă pe șantierul autostrăzii A7, în județul Neamț. A fost descoperită o bombă de aruncător din Al Doilea Război Mondial-FOTO
- 21:02 - Copil de 7 ani, în stare gravă după ce a înghițit un capac de cariocă. Băiatul a ajuns de urgență la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News














