Timişoara a simţit astăzi parfumul handbalului feminin de calitate, odată cu partida din cadul optimilor de finală ale Cupei României dintre CSU Universitatea de Vest Timişoara, participantă în liga a doua a ţării şi CSM Bucureşti, cea mai bună echipă românească din ultimul deceniu, şi câştigătoare a Ligii Campionilor.

Cum era de aşteptat, finalul a fost previzibil, cu o victorie clară a bucureştencelor, 38-21. Totuşi scorul este puţin cam mare faţă de ce s-a jucat, deoarece bănăţencele au evoluat de la egal la egal timp de 25 de minute. Gazdele au condus în debutul partidei şi au ţinut aproape până la 14-14. Pregătirea superioară şi valoarea lotului oaspetelor a fost însă evidentă în repriza secundă. Una pesta alta o propagandă bună pentru handbalul feminin, dar şi o lecţie pe semicerc cu public. Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost Aneta Urdiştoiu de la CSM, tânăra internaţională română reuşind 14 goluri. De remarcat că în acest joc au evoluat şi mai multe jucătoare străine din lotul CSM-ului, dar şi sportivele d enaţională din România, printre care şi Paula Ungureanu, care a intrat în poartă în repriza secundă, făcându-şi rapid simţită prezenţa. De la CSU Universitatea de Vest Timisoara, cea mai bună marcatoare a fost Alexandra Bojan, cu 6 goluri. Echipa bănăţeană revine acum la partidele cu Chişineu Criş şi Tg. Mureş din liga sceundă, în timp ce CSM Bucureşti are duel cu Metz pentru accederea în semifinalele Ligii Campionilor.

Articolul precedentPrea puține chioșcuri pentru bilete de transport în comun? A apărut o nouă soluție