Timișoara, în pericol să rămână fără apă și căldura furnizate de Colterm

Timișoara, în pericol să rămână fără apă și căldura furnizate de Colterm
Conform datelor Colterm, există stocuri de cărbune și gaze doar până luni
In ceea ce privește municipiul Timișoara, conform datelor Colterm, există stocuri de cărbune și gaze doar până luni, iar furnizorii nu vor să livreze decât cu plata în avans, din cauza datoriilor companiei.
In acest context, Instituția Prefectului a transmis un proiect de hotărâre de Guvern, la solicitarea Primăriei municipiului Timișoara, pentru a se atribui sume din fondul de rezervă al Guvernului pentru sprijinirea Colterm, astfel încât să nu se ajungă la sistarea alimentării cu agent termic la nivelul Timișoarei.
Totodată, la solicitarea ministrului Afacerilor Interne, domnul Marcel Vela, prefectul Liliana Oneț a convocat astăzi Comitetul Județean pentru Situații de Urgență pentru a se identifica o soluție, astfel încât timișorenii să nu rămână de marți fără încălzire și apă caldă.
Viceprimarul Timișoarei, domnul Ruben Lațcău, a afirmat că s-au plătit o parte din datorii către Complexul Energetic Oltenia pentru a se continua alimentarea cu cărbune, fiind în curs se contractare încă doi furnizori care să aprovizioneze Colterm cu cărbune.
Totodată, prefectul Liliana Oneț a anunțat că, în această dimineață, a avut o discuție cu domnul Virgil Popescu, ministrul Economiei, pentru a se găsi o soluție de sprijinire a Colterm. Ministrul Economiei purtat o discuție cu reprezentanții Complexului Energetic Oltenia care au acceptat să sprijine, în continuare, Colterm, dar cu condiția plății sumelor eșalonate în continuare.
Problema cea mai mare este la aprovizionarea cu gaze, având în vedere faptul că furnizorul acceptă livrarea doar cu plata în avans.
Prefectul județului Timiș a rugat conducerea Primăriei municipiului Timișoara să continue discuțiile cu E.ON Gaz, în încercarea de a se găsi o soluție pentru furnizarea în continuare de gaze către Colterm.
Sursa: Realitatea de Timis
Citește și:
- 17:01 - Criză la Tottenham Hotspur: antrenorul lui Radu Drăgușin, pus la zid: „Nu poate continua!”
- 16:32 - Acuzații grave la adresa Budapestei: Comisia Europeană reacționează după informații despre scurgeri către Kremlin
- 16:00 - Alexandra Păcuraru, alături de Călin Georgescu: mobilizare masivă marți la Buftea pentru susținerea liderului suveranist. Se anunță și un protest uriaș în Piața Victoriei
- 15:33 - China intervine pe piața energiei: creșterea prețurilor la carburanți, limitată temporar
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News










