Dirijorul timişorean Cristian Măcelaru, numit la conducerea Orchestrei Naționale a Franței
13 nov. 2019, 11:16
Actualizat: 13 nov. 2019, 11:16

Dirijorul timişorean Cristian Măcelaru, numit la conducerea Orchestrei Naționale a Franței
Articol scris de Scris de Florin
Dirijorul timişorean Cristian Măcelaru a fost desemnat să conducă Orchestra Naţională a Franţei
Dirijorul timişorean Cristian Măcelaru a fost desemnat să conducă Orchestra Naţională a Franţei, unul dintre cele mai prestigioase ansambluri simfonice din această ţară.
În vârstă de 39 de ani, Cristian Măcelaru va conduce Orchestra Naţională a Franţei timp de patru ani începând din septembrie 2021. În prezent, el este dirijorul Filarmonicii din Köln, după o activitate remarcabilă timp de şapte ani în fruntea Orchestrei Simfonice din Chicago.
Timişoreanul Cristian Măcelaru vine la pupitrul acestei mari orchestre, înfiinţate în 1934, după un lung şir de mari muzicieni, între care Sergiu Celibidache.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










