Noul regulament propus de primărie privind deținerea animalelor de companie în Timișoara

Noul regulament propus de primărie privind deținerea animalelor de companie în Timișoara
Timișorenii nu vor mai avea voie să hrănească porumbeii ori alte animale pe domeniul public
Timișorenii nu vor mai avea voie să hrănească porumbeii ori alte animale pe domeniul public, dar nici să plimbe cu mijloacele de transport în comun animalele sau păsările de fermă.
Timișorenii nu vor mai avea voie să hrănească porumbeii ori alte animale pe domeniul public. Totodată, nu va fi permisă nici plimbarea cu mijloacele de transport în comun din oraș a animalelor sau păsărilor de fermă. Asta prevede un nou regulament pregătit de Primăria Timișoara. Cei care hrănesc animalele sau păsările pe domeniul public riscă amenzi cuprinse între 100 și 200 de lei.
Noul regulament prevede și că timișorenii nu mai au nevoie de acordul vecinilor ca să aibă un câine sau o pisică, dar pot ”deţine mai mult de două animale de companie numai cu acordul vecinilor limitrofi”, dacă există sesizări privind un eventual disconfort. Proprietarii de animale care nu respectă aceste reguli pot primi amenzi între 800 și 1.000 de lei. Cei care ies la plimbare cu un câine pe care îl lasă liber și nu îl țin în lesă riscă o amendă cuprinsă între 500 și 800 de lei. Sunt prevăzute sancțiuni între 1.000 și 1.500 de lei și pentru înstrăinarea animalelor de companie fără ca animalul să fie vaccinat, deparazitat sau sterilizat.
REGULAMENT privind deţinerea animalelor de companie şi accesul persoanelor însoţite de acestea, în municipiul Timişoara
Sursa: Realitatea de Timis
Citește și:
- 19:40 - Incident aviatic în Capitală: un avion care zbura spre Egipt revine de urgență la sol
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News











