Primele doze de vaccin anti-COVID ajung la Timișoara în 27 decembrie

Primele doze de vaccin anti-COVID ajung la Timișoara în 27 decembrie
Primii care vor fi vaccinați vor fi cei din personalul spitalului
Primele doze de vaccin anti-COVID vor ajunge la Timișoara în 27 decembrie, dar nu tot personalul medical a fost de acord cu imunizarea.
Deși strategia autorităților este ca primii vaccinați să fie cadrele medicale aflate în linia întâi a luptei cu COVID-19, doctorul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecțioase spune că există și medici care refuză vaccinarea. Medicul timișorean precizează însă că numărul acesto medici este totuși unul mic.
“Primii care vor fi vaccinați vor fi cei din personalul spitalului. Inițial va veni o cantitate mică de vaccin, doar pentru cei din linia întâi, după care urmează ca la începutul anului viitor să vină mai multe tranșe de vaccin și pentru celelalte categorii de personal medical și celelalte categorii care trebuie vaccinate. Sunt medici, dar nu foarte mulți, câțiva care au contraindicații, angajați care sunt în concediu și sunt plecați în alte părți ale țării și o să îi punem pe listă în următoarea tranșă și un număr mic, pe diferite considerente, nu dorește să se vaccineze. Vaccinarea nu este obligatorie, fiecare poate să hotărască în cunoștință de cauză”, spune Virgil Musta.
Doctorul Virgil Musta a mai declarat că, în continuare, presiunea pe secțiile ATI COVID-19 este mare, dar vestea bună este că, acum, în spitalele suport și în secțiile non ATI, încă sunt paturi libere.
Sursa: Realitatea de Timis
Citește și:
- 11:04 - Paștele supraviețuirii: Masa de sărbătoare, un lux de neatins pentru mulți pensionari VIDEO
- 11:00 - Cum poți știi dacă ouăle sunt bune. Testul prin care îți dai seama dacă poți să le consumi
- 10:51 - Ministrul Justiţiei, despre numirile procurorilor-șefi: Nu am cunoştinţă despre niciun fel de blat, de nicio înţelegere politică
- 10:37 - Românii petrec Paștele la Televiziunea Poporului!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News











