Șeful unui serviciu secret român, întâlnire de taină cu preşedintele Siriei, Bashar al-Assad, la Damasc
19 apr. 2024, 11:57
Actualizat: 19 apr. 2024, 11:57

Șeful unui serviciu secret român, întâlnire de taină cu preşedintele Siriei, Bashar al-Assad, la Damasc
Articol scris de Scris de Realitatea de Timis
Întâlnirea a avut loc în capitala Damasc
Șeful unui serviciu secret din România s-a întâlnit în spatele ușilor închise cu liderul sirian Bashar al-Assad, dezvăluie presa din Siria. Întâlnirea a avut loc în capitala Damasc.
Vizita oficialului român ar fi avut loc pe fondul crizei refugiaților sirieni care au sufocat Europa, spun jurnaliștii sirieni.
Informația ar fi avut ca punct de plecare un diplomat european, care a precizat că oficialul român a transmis că mai multe state UE, printre care și Grecia și Italia, ar dori să reia discuțiile cu regimul Bashar al-Assad despre valurile de refugiați.
Întâlnirea a fost una discretă, iar informațiile au apărut abia după ce vizita s-a încheiat.
Nu au fost oferite detalii din partea niciunui oficial.
Citește și:
- 17:28 - Pakistan se oferă să medieze negocierile între SUA și Iran. JD Vance, posibil negociator-șef
- 16:50 - Scene tensionate pe șosea: polițiștii au tras focuri de avertisment după o urmărire în Argeș
- 16:21 - Declarație controversată la Budapesta: Péter Szijjártó confirmă discuții cu Moscova în paralel cu întâlnirile UE
- 15:55 - Celta Vigo confirmă: Ionuț Radu, apt pentru națională. „Mult succes!”
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News











