Autobuze și firobuze vor circula deviat duminică în prima parte a zilei. Restricția va fi valabilă de la ora 7 dimineața până la orele prânzului.
Patru linii de autobuz și firobuz vor circula pe rute schimbate duminică între 7 și 12 deoarece ăn acest interval, la Timișoara va avea loc o nouă ediție a Crosului Firmelor.
Prin urmare, 3 linii pe care circula autobuze expres si una pe care rula un firobuz vor fi deviate pe alte trasee.
– Linia Expres 7 – autobuzele de pe această linie vor întoarce la Piaţa Regina Maria, folosind staţiile de debarcare/imbarcare, staţiile de tramvai de la Catedrala Mitropolitană;
– Linia 16 (troleibuz) – între Pasajul Michelangelo şi strada Traian Grozăvescu va circula pe traseul liniei 15;
– Linia Expres 3 – autobuzele de pe acestă linie vor circula deviat pe următorul traseu – tur: aleea F.C.Ripensia – strada Michelangelo – bulevardul I.C. Bratianu – Piaţa Huniade – strada 20 Decembrie 1989 – Bulevardul C.D. Loga – bulevardul Regele Ferdinand I – bulevardul 16 Decembrie 1989 – splaiul Nicolae Titulescu; retur: bulevardul Regele Ferdinand I – strada 20 Decembrie 1989 – Piaţa Huniade – Bulevardul I.C. Brătianu – strada Michelangelo – strada Cluj.
– Linia Expres 8 – autobuzele de pe această linie vor circula între Ciclop şi Piaţa Bălcescu deviat pe următorul traseu tur/retur: strada Iepurelui – strada Ştefan cel Mare – bulevardul Eroilor de la Tisa – bulevardul Victor Babeş – bulevardul Mihai Viteazul – Piaţa Bălcescu.
Aceasta este a doua modificare pe care STPT o face mijloacelor de transport în acest final de săptămână. Sâmbătă, autobuzul de pe linia 46 va circula până în jurul orei 2 dimineata pentru a-i aduce pe timișoreni în oraș de la un festival culinar ce va avea loc la Pădurea Verde.