FEDERAŢIA NAŢIONALĂ MINE ENERGIE PROTESTEAZĂ MIERCURI, LA GUVERN, FAŢĂ DE NOUA LEGE A PENSIILOR
FEDERAŢIA NAŢIONALĂ MINE ENERGIE PROTESTEAZĂ MIERCURI, LA GUVERN, FAŢĂ DE NOUA LEGE A PENSIILOR
Protestatarii au cerut Guvernului în repetate rânduri să ia măsuri urgente
Federaţia Naţională Mine Energie, afiliată la CNS Cartel ALFA, organizează miercuri un miting de protest în faţa Guvernului Romaniei, în intervalul orar 11:00 - 13:00,pe fondul nemulţumirilor faţă de noua Lege a pensiilor.
"Minerii vor protesta faţă de noua lege a pensiilor publice, care a afectat în mod negativ cele mai vulnerabile categorii de pensionari. Aceştia vor atrage atenţia asupra pierderilor financiare semnificative suferite de cei care au muncit în condiţii grele şi periculoase, ca urmare a unor indexări insuficiente şi a eliminării beneficiilor pentru cei care au contribuit suplimentar. Noua lege a pensiilor a determinat o scădere a veniturilor pentru cei care au lucrat în condiţii speciale, mulţi dintre aceştia confruntându-se cu pensii reduse drastic, în unele cazuri cu până la 50%", se arată într-un comunicat al sindicaliştilor.
Potrivit sursei citate, minerii, energeticienii şi alte categorii profesionale afectate au cerut Guvernului în repetate rânduri să ia măsuri urgente pentru corectarea acestor inechităţi şi pentru a proteja drepturile celor care au muncit în condiţii dificile.
AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:39 - Jaqueline Cristian continuă forma excelentă. Recompensa uriașă după calificarea în sferturile turneului de la Strasbourg
- 21:05 - Mesaj de la Budapesta pentru România. Peter Magyar vrea o alianță regională mai puternică
- 20:47 - Analiză Daniel Udrescu: Cum CCR a nedreptățit magistrații
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News














