Horia Constantinescu renunţă la șefia ANPC

Horia Constantinescu renunţă la șefia ANPC
Horia Constatinescu precizează că demisionează pentru a-şi dedica timpul campaniei electorale
Demisionarul susţine că predă o instituţie funcţională, cu paşi importanţi făcuţi către digitalizare.
Horia Constantinescu a anunţat, joi dimineaţă, că renunţă la funcţia de preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor după ce a devenit candidat al PSD la Primăria Constanţa.
Într-un mesaj publicat online, Horia Constatinescu precizează că demisionează pentru a-şi dedica timpul campaniei electorale şi noului proiect politic, relatează Radio România Actualități.
Totuţi, el a menţionat că nu pleacă definitiv din Autoritate, ci va rămâne comisar şef adjunct la Comisariatul din Constanţa, post din care este suspendat pe perioada campaniei electorale.
Fostul preşedinte ANPC susţine că predă o instituţie funcţională, cu paşi importanţi făcuţi către digitalizare, cu sedii renovate şi cu o abordare nouă.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:21 - Meteo 16 mai 2026. Alertă de vreme rea: Weekend cu ploi torențiale și vijelii în România!
- 22:45 - Reportaj exploziv: cum a fost jefuită armata României?
- 20:35 - Litoralul, nepregătit înainte de sezonul estival. Investiții blocate de lipsa autorităților
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News














