MINIVACANȚĂ DE 4 ZILE ÎN LUNA MAI, CHIAR ÎN SĂPTĂMÂNA CU ALEGERILE PREZIDENȚIALE

MINIVACANȚĂ DE 4 ZILE ÎN LUNA MAI, CHIAR ÎN SĂPTĂMÂNA CU ALEGERILE PREZIDENȚIALE
Angajații din sistemul bugetar se vor bucura anul acesta de o zi liberă în plus
Angajații din sistemul bugetar se vor bucura anul acesta de o zi liberă în plus. Este vorba despre ziua de 2 mai (vineri), potrivit unei Hotărâri de Guvern (HG) aflate pe ordinea de zi a ședinței de vineri a Executivului.
Această zi va fi recuperată până la sfârșitul lunii mai, prin prelungiri ale programului de lucru, potrivit documentului.
Decizia este justificată de faptul că 1 mai, zi liberă legal, pică anul acesta într-o zi de joi, iar prin noua zi liberă, se poate face „punte” până în weekend. Nu vorbim însă despre orice weekend, ci despre cel în care se va organiza primul tur al alegerilor prezidențiale. Conform deciziei din 8 ianuarie a Coaliției PSD-PNL-UDMR și minorități, românii vor merge la urne pe 4 și 18 mai 2025. Pentru a asigura o utilizare eficientă a duratei timpului de muncă, dar şi pentru a crea personalului instituțiilor și autorităților publice timp liber pentru recuperarea capacității de muncă, se propune ca ziua de 2 mai 2025 să fie declarată zi liberă, întrucât aceasta se situează între zilele nelucrătoare de sărbătoare legală și perioadele de repaus săptămânal, conform legii”, se spune în nota de fundamentare.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:57 - Cristi Borcea, dezvăluiri incredibile despre intoxicația cu mercur: „Medicii din SUA au rămas șocați”
- 09:10 - Analiză AEI: 1 din 3 români abia își mai permit energia. Facturile împing familiile spre sărăcie
- 09:07 - Operațiunea Jupiter - ziua 3: 400 de percheziții în dosare de evaziune, înșelăciune, delapidare, spălare de bani, contrabandă
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News












