NICOLAE CIUCĂ: ”COTA UNICĂ RĂMÂNE ÎN VIGOARE ȘI ÎN 2025, AȘA CUM A SUSȚINUT PNL”

NICOLAE CIUCĂ: ”COTA UNICĂ RĂMÂNE ÎN VIGOARE ȘI ÎN 2025, AȘA CUM A SUSȚINUT PNL”
Propunerile PNL pentru susținerea clasei de mijloc au fost acceptate de Comisia Europeană
Propunerile PNL pentru susținerea clasei de mijloc au fost acceptate de Comisia Europeană.
La propunerea PNL, cota de contributivitate va crește eșalonat, de la 4,75% la 6%, la pilonul 2 de pensii. PNL rămâne garantul pilonului 2 pentru ca românii să aibă mai mulți bani la pensie.
Mesajul video al președintelui PNL Nicolae Ciucă:
"Propunerile PNL pentru susținerea clasei de mijloc au fost acceptate de Comisia Europeană.
Cota unică, cea mai bună pentru România, rămâne în vigoare și în 2025, așa cum a susținut PNL. Nu va fi impozit progresiv, așa cum își doresc Marcel Ciolacu și PSD.
O altă propunere liberală, creșterea cotei de contributivitate, eșalonat, de la 4,75% la 6%, la pilonul 2 de pensii a primit girul Comisiei. Am început creșterea cotei de contribuție în mandatul meu de premier și continuăm. PNL rămâne garantul pilonului 2 pentru ca românii să aibă mai mulți bani la pensie.
Comisia susține și demersul liberal de creștere a bonificației pentru buni platnici de la 3% la 5%. Sunt 560.000 de firme în România care își plătesc taxele la timp. Este vremea să arătăm respect pentru antreprenorii!
PNL rămâne principalul aliat al clasei de mijloc, al românilor care muncesc și au inițiativă!", a spus Nicolae Ciucă.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 22:03 - Scandal între Primăria Generală și Consiliul Genereal pe tema scumpirii biletelor STB: proiectul revine pe masa decidenților
- 19:56 - Va plăti Europa prețul războiului lui Trump împotriva Iranului? - analiză POLITICO
- 19:46 - Opoziția pregătește detonarea Guvernului Bolojan: „Vom merge la alegeri anticipate”
- 19:38 - Alertă cu bombă la Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău. Evacuare de urgență și zboruri afectate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News











