Echipele din Timișoara au încheiat etapa din liga a doua cu două victorii și o înfrângere. Cele două triumfuri au venit de la echipele care au jucat acasă.

Ripensia Timișoara a ajuns la 9 victorii în campionat după ce a trecut cu 2-1 de Pandurii Târgu Jiu. Timișorenii au deschis scorul după numai 9 minute prin Gabriel Stoi, si au continuat sa atace, însă nu au mai punctat până la pauză. La alte 9 minute de la reluare, Dumiter scapă către poarta, depășește doi adversari și punctează pentru 2-0. Ripensia a avut emoții pe final de meci, mai ales după ce gorjenii au redus din handicap prin Gabriel Oiță. Niciuna dintre echipe nu a mai avut alte ocazii până la final, iar Ripensia aluat toate cele 3 puncte, iar cu acestea a urcat până pe locul 9 în clasament.

ACS Poli a obținut și ea a patra victorie a sezonului în duelul cu o colegă din subsolul clasamentului, CS Balotești. Timișorenii au deschis scorul dintr-un penalty transformat de Bădăuță, însă până la pauză oaspeții au reușit să egaleze, tot din lovitură de la 11 metri, prin Vasile Mihai, în prelungirile primei reprize. Partea a doua a fost una echilibrată, iar în ultimele 10 minute oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după ce Flămânzeanu a primit al doilea galben. ACS Poli a continuat să atace și a dat lovitura pe final. Paramatti a făcut 2-1 în penultimul minut regulamentar de joc, iar în prelungiri, după un contraatac, Badauta a înscris al doilea gol al său și a stabilit scorul final, 3-1.

ASU Politehnica a fost singura dintre timișorene care nu a reușit să obțină puncte în acest final de săptămână. Fotbaliștii pregătiți de Cosmin Petruescu au fost învinși cu 1-0 de CS Mioveni în meciul de deschidere al etapei. Bănățenii se puteau întoarce cu cel puțin un din această deplasare, însă Ursu a ratat și o lovitură de la 11 metri.

Odată cu aceste rezultate Ripensia Urcă pe locul 9 în clasament, ASU Politehnica este pe 14, la doar 1 punct de zona retrogradării, iar ACS Poli este penultima.

În runda viitoare ASU Politehnica joacă acasă cu Daco Getica București, Ripensia joacă la București, cu Metaloglobus, iar ACS Poli dă piept, tot în deplasare, cu Pandurii Târgu Jiu.

Articolul precedentMihai Sora premiat de Societatea Timișoara. Două absențe importante de la festivitatea din capitala Banatului
Articolul următorMeci de poveste pe Dan Păltinișanu. Timișoara Saracens câștigă primul meci cu rușii de la Enisei la ultima fază