Se reabilitază clădirile istorice din complexul fostului abator din Timișoara. Vechiul gard, o problemă

Se reabilitază clădirile istorice din complexul fostului abator din Timișoara. Vechiul gard, o problemă
Clădirile istorice existente vor fi reabilitate și vor deveni spații destinate activităților de tip office
Socotite monumente de arhitectură industrială și având un aspect impresionant, cele câteva elemente arhitecturale rămase în picioare din fostul mare vomplex al abatorului vechi din Timișoara primesc o nouă șansă. După ce s-au avansat, de-a lungul timpului, diverse variante de amenajări pe terenul respectiv, de la un mall la un cartier rezidențial sau clădiri de birouri, acum s-a intrat într-o nouă etapă care cuprinde renovare părților vechi ale complexului.
În cea mai recentă ședință a Comisiei tehnice de amenajare a teritoriului şi urbanism de pe lângă Primăria Timișoara s-a discutat despre transformare zonei vechiului abator într-un cartier nou, de blocuri și spații comerciale, respectiv officeLucrările ar urma să debuteze tocmai cu reabilitarea clădirilor cu valoare istorică.
Specialiștii au dezbătut documentația aferentă proiectului „Etapa1 de dezvoltare, reabilitarea monumentului: «Reabilitare clădiri Ansamblu Monument Abator – intervenții structurale și nestructurale pe interior și exterior (…) Demolare parțială gard existent. Organizare de șantier”. Și tocmai gardul s-ar putea dovedi o problemă.
„Pentru ca spațiul să fie legat de oraș, trebuie să funcționeze fără gard. Este ceea ce am și propus Ministerului Culturii, care însă a cerut menținerea acestuia, deși jumătate din el este din prefabricate, realizat în ultimii ani de comunism. Noi vrem să-l demolăm, dar să menținem poarta. Urmează să mai vedem la Ministerul Culturii. În ultimii 100 de ani n-a putut nimeni să vadă ce este după acel gard, este spațiul public de care are nevoie cartierul”, a declarat în cadrul ședinței arhitectul Dudu Radoslav.
Clădirile istorice existente vor fi reabilitate și vor deveni spații destinate activităților de tip office.
Sursa: Realitatea de Timis
Citește și:
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News










