SIMION: CEEA CE S-A DECIS ASTĂZI NU REPREZINTĂ UN FAVOR, CI REPREZINTĂ UN DREPT PE CARE ROMÂNII ÎL AVEAU DIN MOMENTUL ADERĂRII LA UNIUNEA EUROPEANĂ

SIMION: CEEA CE S-A DECIS ASTĂZI NU REPREZINTĂ UN FAVOR, CI REPREZINTĂ UN DREPT PE CARE ROMÂNII ÎL AVEAU DIN MOMENTUL ADERĂRII LA UNIUNEA EUROPEANĂ
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat joi că apartenenţa deplină a României la spaţiul Schengen nu reprezintă un favor, ci "un drept pe care românii îl aveau din momentul aderării la Uniunea Europeană", potrivit Agerpres.
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat joi că apartenenţa deplină a României la spaţiul Schengen nu reprezintă un favor, ci "un drept pe care românii îl aveau din momentul aderării la Uniunea Europeană", potrivit Agerpres.
"Ceea ce s-a decis astăzi nu reprezintă un favor, ci reprezintă un drept pe care românii îl aveau din momentul aderării la Uniunea Europeană. După umilinţa Schengenului hibrid de la începutul acestui an, se termină (în sfârşit) lungul şir al umilinţei la care am fost supuşi noi ca stat (...). Deşi România a îndeplinit toate condiţiile tehnice încă de acum mai bine de 13 ani, politicienii şi instituţiile statului român au demonstrat o incapacitate cronică de a apăra interesele naţionale", a precizat Simion pentru AGERPRES.
El a adăugat că astăzi nu vorbim despre o victorie, "ci vorbim despre eşecul repetat al guvernanţilor care s-au perindat la putere în ultimii 35 de ani".
Sursa: Realitatea din AUR
Citește și:
- 19:49 - Trump explodează după negocierile cu Iranul: „Acordul despre care vorbesc ei este o minciună”
- 18:52 - USR respinge susținerea Guvernului Eugen Tomac și propune revenirea la o formulă politică fără PSD
- 16:40 - Ilie Bolojan, despre o nouă nominalizare la Palatul Victoria: „Decizia va fi luată în partid”
- 15:14 - Ilie Bolojan explică de ce PNL a refuzat Guvernul Tomac: „Este o formulă de tip paravan care scuteşte PSD”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News























