IGSU: 27 DE LOCALITĂȚI DIN 7 JUDEȚE ȘI CAPITALA, AFECTATE DE FURTUNI ȘI INUNDAȚII | VIDEO

IGSU: 27 DE LOCALITĂȚI DIN 7 JUDEȚE ȘI CAPITALA, AFECTATE DE FURTUNI ȘI INUNDAȚII | VIDEO
Autoritățile precizează că forțele de intervenție rămân mobilizate
În ultimele 24 de ore, fenomenele hidrometeorologice severe au provocat pagube în 27 de localități din 7 județe (Brăila, Constanța, Dolj, Dâmbovița, Giurgiu, Ilfov, Teleorman) precum și în municipiul București.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, echipele de intervenție au acționat pentru evacuarea apei dintr-o locuință și patru curți inundate, precum și pentru degajarea a 107 copaci doborâți de vânt, a unui panou publicitar și a patru elemente de construcție desprinse. De asemenea, 100 de autoturisme au fost avariate.
Autoritățile avertizează că rămân în vigoare alertele meteorologice și hidrologice de ploi abundente, vânt puternic și ninsori la munte.
Populația este îndemnată să dea dovadă de prudență, să evite deplasările inutile în zonele afectate și să respecte recomandările transmise prin canalele oficiale.
Pentru siguranță, specialiștii recomandă:
Instrucțiuni detaliate despre modul de acțiune înainte, în timpul și după furtuni sau inundații pot fi găsite pe platforma Fii pregătit și în aplicația DSU.
Autoritățile precizează că forțele de intervenție rămân mobilizate.
Citește și:
- 19:42 - Atenție la „Romance Scam” și site-urile fantomă înainte de 8 Martie. Recomandările experților pentru a nu cădea în plasa infractorilor cibernetici
- 19:35 - Peste 200 de minori sunt încă în Orientul Mijlociu. Anunțul purtătorului de cuvânt al MAE
- 19:32 - Comisia Europeană: Amenințările lui Zelenski împotriva lui Orban sunt „inacceptabile”
- 19:21 - Avocatul Poporului a atacat la CCR OUG privind reforma administrației publice centrale și locale
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News











