România a primit aviz formal pentru combaterea mitei în operaţiunile economice internaţionale

România a primit aviz formal pentru combaterea mitei în operaţiunile economice internaţionale
Evaluarea adoptată în octombrie arată că România îndeplineşte standardele internaţionale
România a primit, joi, 27 noiembrie, avizul formal al Grupului de lucru al Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) pentru combaterea mitei în operaţiunile economice internaţionale.
Acesta este un „pas decisiv” în procesul de aderare a României, a anunțat DNA.
Potrivit DNA, evaluarea adoptată în luna octombrie arată că România îndeplineşte standardele internaţionale în prevenirea şi combaterea corupţiei care implică funcţionari publici străini.
„Acest rezultat a fost posibil datorită eforturilor susţinute ale Direcţiei Naţionale Anticorupţie, în strânsă colaborare cu Ministerul Justiţiei. DNA a avut un rol important în implementarea recomandărilor OCDE, iar una dintre cele mai importante - cea privind resursele umane, financiare şi de formare profesională - a fost considerată pe deplin îndeplinită. Totodată, evaluarea OCDE recunoaşte progresele României şi în celelalte recomandări aflate în curs de implementare, rezultate obţinute prin aceeaşi colaborare instituţională”, a explicat DNA.
În baza noii legislaţii - Legea nr. 319/2024, modificată prin Legea nr. 156/2025, DNA are competenţă exclusivă pentru investigarea mitei oferite funcţionarilor publici străini şi a infracţiunilor conexe, precum spălarea banilor sau falsul în înscrisuri.
Citește și:
- 14:58 - România îl invită pe Donald Trump la Summitul B9+ de la București. Cine ar putea veni în locul său în cazul unui refuz
- 13:43 - România consolidează dialogul transatlantic pentru predictibilitate legislativă și investiții strategice în domeniul tehnologiilor emergente
- 12:53 - Risc de inundații până vineri noapte, pe fondul topirii zăpezii: a fost emis un Cod portocaliu pe râurile din sudul țării
- 11:55 - Descinderi în Timiș după crima șocantă din Cenei: droguri și arme găsite de anchetatori. Cinci persoane, duse la audieri
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News








_0c65618e73.webp)

_a3e751f258.webp)