O NOUĂ EDIŢIE A NOPŢII MUZEELOR LA SATE

O NOUĂ EDIŢIE A NOPŢII MUZEELOR LA SATE
Participă și două muzee din Republica Moldova, în premieră
Cea de-a treia ediție a Nopții Muzeelor la Sate este organizată sâmbătă.
Publicul poate vizita case memoriale, biserici fortificate, grădini botanice si geoparcuri.
Sunt organizate spectacole în aer liber, ateliere de meșteșuguri și expoziții multimedia.
Unic în Europa, evenimentul este dedicat patrimoniului rural și comunităților care îl păstrează viu.
Intrarea este gratuită, iar vizitatorii sunt invitați să descopere locuri încărcate de istorie și tradiție, într-un program variat ce îmbină trecutul cu prezentul.
Pentru prima dată participă și două muzee din Republica Moldova.
Ziua de 6 septembrie a fost declarată de UNESCO și Ziua internațională a cititului cărților.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:00 - Radu Miruță, după incidentele cu drone: „Militarii fac minuni cu ceea ce au la dispoziție”
- 20:57 - Nicușor Dan clarifică întârzierea raportului privind anularea alegerilor: „N-o să vă dau un termen”
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Timis și pe Google News














